Den här sidan använder cookies. Genom att fortsätta accepteras ditt samtycke. Learn more

98.7m FM

Tennis edberg nasta for svensson

opinion

Nu är det dags för våra medlemmar att hämta sin T-shirt som är en gåva då vi firar 5 år för Ready Play Tennis Academy. Ni som beställt kan nu klä er fina nästa gång ni spelar. Äntligen har vi första vårtecknet vid Ready Play Tennis Academy. Vår förträffliga Rolf fastighetsskötare mm har pyntat vid entrén. Årsmötets ordförande valdes och Niclas Sohl övertog klubban och dagordningen.

Det sportsliga redovisades i verksamhetsberättelsen som bland annat synliggjorde Steffi Thours Svenska Mästerskap för flickor 18 år. Klubbens första Svenska Mästerskap.

Seriesegrar för både Damer och Herrar samt ett lyckat klubbmästerskap Tennis edberg nasta for svensson trevlig fest i direkt anslutning. Deltagandet på klubbens tävlingar och även årsmötet ökar vilket är glädjande. Den ekonomiska rapporten lades fram av kassören Marcus Thour och där redovisades ett stabilt flöde och en kassa i mycket god balans.

Peder Möllerstedt redogjorde för revisionsberättelsen. För omval fanns Magnus Larsson Ordförande valdes för ett år. Bernth Martinsson omvaldes som suppleant på två år. Ny i valberedningen blir Markus Thorsell som ersätter Lena Finnhult. På punkten övrigt tog mötets ordförande Niclas Sohl ordet och berömde styrelsen och klubben för det fina bemötandet i form av värme, glädje och ödmjukhet som visas samt för den kunskap klubbens tränare och personal visar genom att uppträda som goda förebilder för medlemmarna.

Peder Möllerstedt meddelade att eftersom klubben nu passerar fem år får samtliga betalande medlemmar en tränings-T-shirt som gåva. Den måste dock beställas via hemsidan och avhämtas personligen på klubben. Niclas Sohl, Magnus Larsson och den ständige sekreteraren Christian Arthursson är fokuserade när Marcus Thour redogör för klubbens ekonomi. Alltid två klubbor ifall …… senorna kan ju gå sönder som Magnus förklarade…så resonerar ett äkta proffs! Tennis edberg nasta for svensson

Personuppgiftspolicy

Gammalt och nytt i kombination …. Magnus spelade i onsdags en mycket sevärd match mot Fabrice Santoro och efter 1 timma och 26 minuter gick Fabrice segrande ur denna match med siffrorna 75, Undertecknad var på plats och kan inte mer än uttrycka sin respekt och beundran hur dessa gentlemän kan hantera racket, boll och bana!

Stefan Edberg och Fredrik Svensson...

Här fanns inget mer att önska ur tennissynpunkt. På tävlingens hemsida finns ett långt reportage om Magnus och hur han känt under sin tid på Toppen och nu efteråt…. Roger Andersson, koordinator för idrottsstudenter, informerade för spelarna om möjligheter och skyldigheter. Han jämförs här med dagens storheter och vinner alltjämt. Tryck på länken nedan så ser du statistik från ….

En av Sveriges mest populära och mycket framgångsrika fotbollsledare var häromdagen på besök i vår Arena. Tommy Svensson med många framgångsrika säsonger som spelare i Östers IF och landslaget Tennis edberg nasta for svensson även pröva på proffslivet i Belgien Standard Liège.

Som svensk förbundskapten förde Tommy Tennis edberg nasta for svensson till VM brons Därefter som tränare på Sandagymnasiets hockeylinje och en kort sejour i Örebro Hockey Tennis kunde han spela också med den äran. En bra förstaserve och en öppnande dubbelfattad rak backhand tillsammans med en räckvidd vid nätet gör Patrik svårslagen för många. Kul med idrottsutbyten… med respekt för det fina samarbetet med Toyota redovisar vi inte resultatet i matchen!!

Bernth och Peder finns på plats under veckan efter schemat ni fått via mail. Förberedelser inför det som komma skall…. Välbesökt med förväntansfulla medlemmar… Niclas Sohl, Magnus Larsson och den ständige sekreteraren Christian Arthursson är fokuserade när Marcus Thour redogör för klubbens ekonomi Alltid två klubbor ifall …… senorna kan ju gå sönder som Magnus förklarade…så resonerar ett äkta proffs!

Niclas tar till orda …….

Skriftväxlingarna i det infekterade målet...

Båda kör hårt och åker säkert i Toyota!! Tryck på länken nedan så ser du statistik från … Statistiken ljuger inte Stefan håller sig i god form med tennis och styrketräning…… Här från en uppvisningsmatch i Södra Climate Arena …….

Forne tennisstjärnan Stefan Edberg och finansmannen Fredrik Svensson har stämts på 40,6 miljoner kronor. De anklagas för att ha köpt. En indikation på detta ges nedan. Herrsingel Svensktoppen i antal titlar i herrsingel sedan tennisen blev öppen (efter ) Björn Borg 62Stefan Edberg. 3 dagar sedan Så gick det sen – för spelarna från "det svenska tennisundret". Äldsta sonen Felix Svensson, föddTennis edberg nasta for svensson uttagen till Nästa artikel.

MORE: Japanska forskare kan gora moss nastan osynliga

MORE: Danmark europamastare i bordtennis

DU ÄR HÄR:
Nyhetsflöde