Den här sidan använder cookies. Genom att fortsätta accepteras ditt samtycke. Learn more

123.7m FM

Heta kanslor mellan toronto och washington

opinion

Vi vill informera dig om vår policy som beskriver hur vi behandlar personuppgifter och cookies. Han kan spela både center och ytterforward, dessutom är han skicklig i powerplay.

Vi är mycket glada och entusiastiska att få honom till vårt lag, där han kommer att passa in perfekt med våra andra unga talanger, sa Sabres general manager Tim Murray i en tv-intervju med NBC Sports.

I Buffalo finns också svenske forwarden Johan Larsson. Frågan är nu var Alexander kommer att spela nästa säsong.

Sebastian Aho i grym form:...

Han har en del valmöjligheter, där han kan återvända till Sverige och spela där. Precis som väntat blev Auston Matthews den som valdes först av alla talanger i NHL-draften i natt, svensk tid. Toronto Maple Leafs, som vann draftlotteriet i år, valde Matthews som nu blir en nyckelspelare i den anrika klubbens lagbygge inför framtiden. Att få gå som nummer ett till ett historiskt NHL-lag som Toronto är fantastisk. Jag är redo för NHL, sa Matthews i en tv-intervju sedan han blivit vald i natt, svensk tid.

Det var Torontos chef för spelarrekrytering, Mark Hunter, som fick ropa ut namnet från scenen i Buffalo Sabres hemmaarena, First National Center, sedan general managern Lou Lamoriello talat först. Han har alla egenskaper, sa Lamoriello. Frågan är vad det här betyder för William Nylander, som draftades Heta kanslor mellan toronto och washington nummer åtta i den första rundan av Toronto ? Han slipper en del av strålkastarljuset i hockeystaden Toronto och får dessutom en fantastisk lagkamrat han kan spela tillsammans med.

Matthews är den förste amerikan att bli vald som nummer ett sedan Patrick Kane listades som toppnamnet i draften av Chicago Blackhawks. Hans senaste säsong i Schweiz visade att han är mogen att stå på egna ben.

I februari kan man se...

Heta kanslor mellan toronto och washington Han vet vad som väntar och kommer att klara alla kraven, som nu ställs på honom. Montreal trejdade danske forwarden Lars Eller till Washington för val i andrarundan och Louis skickade målvakten Brian Elliott till Calgary för en andrarunda i år och en tredjerunda Också det ett väntat val, då Laine liknats vid Alexander Ovetjkin när det gäller förmågan att göra mål.

Laine har under de senaste veckorna utmanat experterna om att han är minst lika bra som Matthews och borde bli vald som nummer ett.

Spås en sensationell karriär

Vill du ha fler sportnyheter direkt i ditt dagliga flöde? Personuppgiftspolicy Vi vill informera dig om vår policy som beskriver hur vi behandlar personuppgifter och cookies. Alexander Nylander gick till Buffalo, som nummer åtta i draften.

NEW YORK. Ren kalabalik utbröt...

Vilka derbyn det blir mellan bröderna Nylander i NHL framöver. Samma position som Toronto plockade William Nylander Städerna Buffalo och Toronto ligger bara en timmes bilresa från varandra. Dela artikel Facebook Twitter E-post. Spås en sensationell karriär Det var Torontos chef för spelarrekrytering, Mark Hunter, som fick ropa ut namnet från scenen i Buffalo Sabres hemmaarena, First National Center, sedan general managern Lou Lamoriello talat först.

Matthews är född och uppväxt i Arizona och spås en sensationell karriär i NHL. Stäng Logga in för att följa Det är gratis och "Heta kanslor mellan toronto och washington" snabbt! Skapa konto med e-post Logga in.

Här hittar du rabattkoder! Vilka derbyn det blir mellan bröderna Nylander i NHL framöver. Buffalo Samma position som Toronto plockade William Nylander Montreal trejdade danske forwarden Lars Eller till Washington för val i.

Drömmatch av ”Cujo”

Jag kan här och nu i varje moment välja hur jag ska påverkas och agera utifrån mina känslor. Det var många heta känslor när ÖIS på tisdagen spelade borta mot Landskrona. Misstänka straff- och utvisningssituationer resulterade inte i. Och sedan fick plexiglaset mellan båsen smaka på Patrick Roys knytnävar. Faktum är att de bara är en poäng efter ledande Washington Capitals. Denna vecka tar sig Toronto Maple Leafs upp som etta i kraft av många.

MORE: Vapenvila mellan israel och hamas

DU ÄR HÄR:
Nyhetsflöde