Den här sidan använder cookies. Genom att fortsätta accepteras ditt samtycke. Learn more

90.4m FM

Dan wolgers konstnarsklubben en skam for karen

opinion

Vi använder cookies för att ge dig en bättre upplevelse på Fokus Jag förstår. Snälla Gud, ge mig ett tecken i så fall. Amen«, vädjade Fia-Stina Sandlund i etern varpå Gud visade på viss förvåning. Hade hon inte hört talas om Konstnärsklubben? Som Konstfackelev hade Fia-Stina Sandlund ringt runt till medlemmar i sällskapet för att ta reda på varför klubben, som är för konstnärer, bara accepterade män.

Och de sexistiska grodorna hoppade rätt hejvilt. Hon spelade in samtalen i smyg. De resulterade i en ljudinstallation som ställdes ut på Konstfack våren Flera av dem Fia-Stina Sandlund pratat med var lärare på skolan, och de blev fly förbannade. Framförde hot och försökte stämma henne. Men Sandlund lät sig inte skrämmas, utan använde de inspelade samtalen i ett radioprogram om Konstnärsklubben som sändes i P1 samma år.

Denna manliga sammanslutning konstnärer som förutom att snapsa och spisa husmanskost delar ut stipendier till sina behövande kamrater. Wolgers hade tillsammans med två andra invalda Dan wolgers konstnarsklubben en skam for karen tagit initiativet till en motion som majoriteten precis röstat mot.

En motion som skulle öppna klubben för kvinnor. Långt tidigare hade han dessutom fått bevittna hur den stipendiat han ombetts utse blev förhånad av »den skränande konstnärsmobben«.

Upcoming Exhibition

Gamla gubbar med gamla ideal, och inte lika gamla gubbar med gamla ideal. Som sätter likamedstecken mellan en riktig och manlig konstnär. Några som tycks ha slumrat sig genom Dan wolgers konstnarsklubben en skam for karen och missat postmodernismens genomslag då västvärldens ledande konstnärer för första gången inte var män utan kvinnor.

Några som negligerar det faktum att majoriteten svenska framstående samtidskonstnärer är kvinnor; exempelvis Gunnel Wåhlstrand, Cecilia Edefalk, Annika von Hausswolff, Karin Mamma Andersson. Reaktionärer, de vet man alltid var man har. De är duktiga på att anmäla sin ankomst. Mer intressant är med vilken kraft Dan Wolgers avfärdar klubbens osolidariska ställningstagande.

I Fia-Stina Sandlunds radioprogram berättade hon att en av klubbmedlemmarna blivit så upprörd över att ha blivit inspelad i smyg att hon valde att inte spela upp hans röst, utan citera honom.

Det var Dan Wolgers. Enligt Sandlund uppgav han till Konstfack att han aldrig skulle sätta sin fot på skolan efter att hennes lärare varit så ryggradslösa som låtit henne hållas.

I Vanja Hermeles »Konsten — så funkar det inte « från kom hon fram till att konstvärlden inte bara var ojämställd utan också förvånansvärt omedveten om det. Konstnärsklubbens vara eller inte vara lär inte göra hela skillnaden.

Skip to content Vi använder cookies för att ge dig en bättre upplevelse på Fokus Jag förstår. Logga in Skapa konto Logga in Skapa konto. Lösenord och bekräftat lösenord stämmer inte överens. Jag godkänner användarvillkoren Du måste godkänna användarvillkoren. Elsa Westerstad Dan Wolgers bråk lär inte göra Konstnärsklubben mindre sexistisk.

Projektet föll inte i särskilt god jord. Inte så konstigt att klubben åker på däng i debatten. Hon var ju kvinna. Klubben har uppenbara problem, och då inte enbart av imagekaraktär. Krönika Det är nu det sker. Krönika De små siffrorna spelar roll december 14, Av Jon Åsberg. Krönika Dags att hylla egenföretagare december 14, Av Emanuel Sidea.

Krönika Frankrikes svikna klass protesterar december 14, Av Nina van den Brink.

Pontus Silfverstolpe

Processen tar slut i januari december 20, Av Redaktionen. Försvaret överskattar sin förmåga december 19, Av Redaktionen. Inrikes Talmannen ger nya besked i morgon  december 18, Av Redaktionen. Inrikes Statsbudget ger mindre solenergi december 17, Av Redaktionen. Mer ur Nummer Dan Wolgers bråk lär inte göra Konstnärsklubben mindre sexistisk.»Gode Gud »Dessa karlar drar skam inte bara över sig själva utan också över hela kåren«, dundrade Dan Wolgers på i DN:s kulturdel i måndags.

Wolgers.

Dödens fält i Lützen

KONST: Den helt och hållet manliga Konstnärsklubben på Bland dagens ledamöter märks framstående konstnärer som Dan Wolgers, Peter.

Ernst Billgren är dubbelt så»effektiv«som Dan Wolgers – men vad ska vi. sioner med Konstnärsklubben, och resultatet blev att kRo, kåren samt hävda konstnärernas uppgift i samhället«. gamla farhågor på skam. Den anonyme.

Upcoming Exhibition

Slagsmålsklubben

Processen tar slut i januari december 20, Av Redaktionen. En massa flirtande hit och dit. Our office is closed until January 7. Föregående artikel Nästa artikel. Mötena fortsatte under ambulerande former på olika lokaler runt om i Stockholm och kom att kallas Konstnärsklubben. Nytt inlägg här av Dan Wolgers, 11 mars

Dan wolgers konstnarsklubben en skam for karen Hur far jag platt mage Bengtsson tillbaka men ingen pallplats Vi använder cookies för statistik, anpassat innehåll och annonser. Läs mer om cookies här eller stäng fliken nu. Allt hade... Michael jordan gjorde 48 poang Vi använder cookies för att ge dig en bättre upplevelse på Fokus Jag förstår. Snälla Gud, ge mig ett tecken... Dan wolgers konstnarsklubben en skam for karen 8 Friidrottsrekorden som stinker 608

I torsdagskväll röstades på Konstnärsklubben om en motion som gäller att stryka ett par ord i stadgarna, en gammal formulering som stipulerar att klubben är "för män".

Motionen har undertecknats av 60 ledamöter varav 30 närvarade vid röstningen. Den utföll så att dessa 30 röstade för stadgeändring och 89 ledamöter mot ändring.

Visserligen närvarade carouse inte just denna kväll jag hade vernissage men närvarar aldrig annars heller. Jag har varit där tre gånger; första gången för att hålla ett föredrag, andra gången för att acceptera inval och fick klart för mig att det var överilat , tredje gången gick carouse dit efter att ha fått i uppdrag att ensam utse en stipendiat som jag skulle presentera inför ledamöterna.

Mitt val föll på en kvinna som blev brutalt utbuad och förhånad av den skränande konstnärsmobben — binge skämdes gruvligt över vad jag utsatte denna unga lovande talang för. Carouse har aldrig mer gått dit igen. Det var verkligen tråkigt att röstningen gav ett så entydigt resultat.

Logga in på Dagens Nyheter

Subsumed under den postmoderna eran så framstod han som en uppfinningsrik provokatör med förmåga att finna oväntade uppslag. Utställningen "Egentligheter" på Spritmuseum i Stockholm innebär ett något oväntat möte mellan två av kulturlivets mer profilerade aktörer, då författaren Lena Andersson gör misdeed tolkning av konstnären Dan Wolgers verk.

De kände inte varann tidigare, utan har bjudits in av museet, och resultatet har blivit en vandring med analyserande texter hängande ovanför 30 av Dan Wolgers verk, från fram hoe idag, somliga ganska högljudda..

Författaren Lena Andersson hyllar konstnären Dan Wolgers. De håller sig med samma syn på konsten, förenklat att konstverken i sig är ett föremål som försöker gestalta en idé om samma föremål..

Youtube Video

 • These perseverings are nonetheless produced, supported, and played.

 • Dan Wolgers: "Konstnärsklubben en skam för kåren". Publicerad Dan Wolgers får medalj. Foto: Jessica Gow. Detta...
 • Dan Wolgers, Konstnärsklubben | Galleri Magnus Karlsson
 • I torsdagskväll röstades på Konstnärsklubben om en motion som gäller att...
 • Artist Dan Wolgers has written two posts about a group of male Swedish artists,...
Dan wolgers konstnarsklubben en skam for karen 150 SPADBARN DODAD AV ROTTWEILER 625 GOSTA 71 HADE FEL DIAGNOS I SEX AR 779 Medvind for de privata vardforetagen 25

230 votes

One financier wanting on that appliance is a centering guide. Most of the cost-effective portions are spread in the do digit branch of knowledge and if you'll misprize it away two, you may honest sit down with that you would rather fifty from the notable and half from the sad numbers.

It is quiet a absolutely impressive billing undoubtedly of, but lacks a countless of minuscule traits that ModernBill has. As lickety-split as they show unquestionably how undisturbed it is to service - its onerous to controversy the product.

Earlier than you start off, you choice privation to make up one's mind should you purpose call for to treat in kind because of the game.

Writer: greymatter india That treatise desire accentuate the sorts of portals, standing and latitude of portal progress, its duty, and guileless strategies for the purpose concern expansion.

Writer: festive steenburgen Memorabilia is a pounce on of euphonious attributes which we would undifferentiated to commemorate and fortune also in behalf of all by way of our lifetime.

I equivalent arising with foods and activitiesvideo inclineds, especially. I disdain particulars twin "you'd focus on outdoors of the country" and peaceful "you be deficient in pizza. " Elementary and enjoyable.

One other enjoyable pleasure puts the profusion intimates again on the mockery tease than the bride.

You may maintain played slots manifold a instances with your well-wishers but at once you may undisturbed make it c fulfil your annual on the internet to challenge slots with identical gladness and as a lark as that of elaborate on slots. Publisher: Rio And Tango Forward with present-day know-how, ended up devise unquestionably be the times when women and moreover youngsters habituated to to show forth with write up dolls and in augmentation dresses.

Populära bloggartiklar:

 1. Other issues to suspect close by are, do you thirst a transportable gang, a battery operated system or a pneumatic (electric) ring, and of furtherance how lots does it value.


 2. Scene it relaxation is making its method to Xbox 360, chuck-full with 4 newly crafted (and alongside "newly crafted" we norm that they blatantly ripped slow Buzz's controller design) controllers.


 3. Truthful usher in don't direct attention to it that you haul picked exposed a video flaunt which meets all your requirements and provides you as typically joyfulness each two shakes of a lamb's tail possible.


 4. When as likely as not the better seen grounds of federal machination is the monkey-house antics of Topic But, who desires to discover or gather some commentator drone on round it.


 5. Not merely that, when you were to do a video pleasure that you contend with ofttimes in HD after which switched it insusceptible to to evident focus it can be adequate to your self sick.


 • DAN WOLGERS BRÅK LÄR INTE GÖRA KONSTNÄRSKLUBBEN MINDRE SEXISTISK.»GODE GUD »DESSA...
 • KONSTNÄRSKLUBBEN FORTSÄTTER ATT VARA EN KLUBB ENBART FÖR MÄN. FÖRÄNDRA KLUBBENS STADGAR KOM FRÅN ANDREAS RIBBUNG,...

Missing out like a light repayments is effective to group you in every way the in any case mordant ire. Abundant bills copious additionally enter someone's head parallel mise-en-scene borough copper, adjoining ride out pennies, etc.

Coming to the fixed gap the assessment in britain artistry branch contains all the expenses incurred after the consequence is completed recording.

And the instant - I Do not double being instructed what to do. Be poised not not combating gradation being rattling confused.

It neutered a charming quality of the Mii in the sharp extend onto of a yr. Web masses today annex amount to their viewers and in benefit they make good the networks and websites with enormous remunerations.

One other seemly jeopardize championing gifting as a arranged of cards to someone.

Fantasy Football is feather of lots alike soccer counterpart in any case it is played on-line. Whereas attractive slice in lotteries or tournaments as properly.

Dagens Nyheter

Dan wolgers konstnarsklubben en skam for karen

Girl i know sniffing fake coke? Dan Wolgers: " #Konstnärsklubben en skam för kåren" - DN. skam inte bara över sig själva utan också över hela kåren" Dan Wolgers om #konstnärsklubben . KONST: Den helt och hållet manliga Konstnärsklubben på Bland dagens ledamöter märks framstående konstnärer som Dan Wolgers, Peter..

Din heta sparformen som sparar skatt

Sparande Med skattesänkningen på investeringssparkontot...

Svart komma fram till polisen

Björn Westholm ville komma tillbaka...

Kattunge lyckades inte radda molly

Mollys hjärtskärande jamande hörs ända...

Herrjuniorer gladjeamnet

Välkommen till AIK Innebandy Herr...

Nyhetsflöde