Den här sidan använder cookies. Genom att fortsätta accepteras ditt samtycke. Learn more

144.5m FM

Landslaget hjalper flyktingbarn

opinion

Herrlandslagsspelarna skänker en kvarts miljon och uppmanar allmänheten att skänka pengar. Här är det svenska herrlandslagets stöd i flyktingkatastrofen.

Spelarna har nu samlat ihop en kvarts miljon kronor till Unicef: Det handlar om miljontals människor, om barn och familjer, säger Oscar Wendt. Det är fruktansvärt det som sker. Alla måste ta sitt ansvar och göra vad de kan. Och vad vi kan. Tanken på att göra en insamling väcktes hos några av spelarna. På bara några timmar var beloppet uppe "Landslaget hjalper flyktingbarn" kronor och Unicef: Det är klart att vi alla är påverkade och berörda "Landslaget hjalper flyktingbarn" det som redan är den största flyktingkatastrofen sedan andra världskriget, säger Pontus Wernbloom.

I en video publicerad på fotbollförbundets hemsida filmas flera av landslagsspelarna när de uppmanar även andra att hjälpa. Miljontals Landslaget hjalper flyktingbarn är på flykt. Många av de är barn. Gör det du också, lyder budskapet. Redan på en presskonferens tidigare under dagen uppmärksammade Kim Källström frågan. Det är viktigt att tillägga att det är människor som hamnat i väldigt svåra Landslaget hjalper flyktingbarn på grund av andra människors väldigt, väldigt dåliga beslut, sa han bland annat.

Har under året erbjudit flera ensamkommande flyktingar biljetter till klubbens matcher. Skriver att de nu söker ett djupare samarbete med någon "ideell aktör inom området". Bro-Bålsta Golfklubb Skänker 13 kr efter en tävling i helgen. I samarbete med Unicef samlar Bromma support pengar Unicefs katastrofhjälp. Under devisen "Det här handlar inte om hockey" och i samarbete med Unicef samlar Brynäs in pengar till krigets flyktingar.

Insamlingen är uppe i 55 kronor.

Herrlandslaget hjälper barn på flykt...

Världens barn får plats på DIF: Målet är att samla in kronor. Skånska fotbollslaget Dösjöbro mötte under kvällen Bjärred. Intäkterna för inträde uppgick till kronor — och allt skänktes oavkortat till välgörenhet. Bandyklubbens supportrar skänker pengar baserat på medlemsantal och uppmanar medlemmar att skänka mer. Division 4-laget Fagersta skänker hela entrékassan från nästa hemmamatch, 12 september, till Unicef.

Division sex-klubben från Göteborg samlar dels in pengar internt men utmanar också andra klubbar i området att samla in pengar. Läs mer om initiativet här! Tränaren Magnus Nordin berättar mer om initiativet på Instagram. Nu samlar de även i till den akuta situationen i samband med Unicef här! Har en insamling av kläder, hygienartiklar och pengar genom Unicef och frivilligorganisationen "Vi gör vad vi kan".

Läs om den här! Hammarby Fotboll  Har just inlett ett samarbete med Assyrier Utan Gränser som bedriver humanitära hjälpinsatser i Syrien och Irak läs om det här! Division fem-klubben från Uppland har sedan i början av sommaren hjälpt ensamkommande flyktingarbarn från en närliggande flyktingförläggning att få spela fotboll i föreningens regi.

På initiativ av lagkaptenen David Fredriksson skänker spelare och styrelse i ishockeyklubben pengar till katastrofhjälp. Insamlingen görs i samarbete med Unicef här! Vid helgens hemmamatch mot Oskarström i division 4 skänktes alla intäkter från inträde, lotterier och kiosk till Röda korset. KFF har även de en insamling i samarbete med Unicef. Stockholmsklubben hjälper till för att samla in kläder och pengar till den ideella insamlingen "Vi gör vad vi kan".

Här hittar ni uppropet! I Landslaget hjalper flyktingbarn har Korpen-laget Ajjemenninge utmanat alla sina seriekollegor att skänka minst kronor var till välgörande ändamål. Svenska Liverpoolsupportrar samlar även de in pengar i samarbete med Unicef under parollen "Barn ska inte vandra ensamma". Här Landslaget hjalper flyktingbarn ni den!

Lokomotiv BlackebergFotbollsklubben i division 5 mellan har initierat en insamling Landslaget hjalper flyktingbarn UNHCR och deras arbete med flyktingkatastrofen i medelhavsområdet.

Har redan inlett samarbete med ett lokalt flyktingboende för att integrera flyktingar i samhället genom fotbollen. Visby-laget skänkte hela inträder från dagens match till Rädda Barnen. MFF-supportrar har i samarbete med Unicef samlat in kronor. Insamlingen hittar man här! Klubben från Orust fyller 70 år i helgen och firar det med en jubileumsdag.

Alla intäkter från evenemanget går oavkortat till Unicef. Läs mer Landslaget hjalper flyktingbarn det och klubbens arbete med ett lokalt flyktingboende här!

Division fyra-laget skänker alla intänkter från nästa hemmamatch till Unicef. Nässjö Basket Har startat en insamling av skor, kläder och filtar med anledning av den rådande flyktingsituationen.

Dagens Nyheter

Vi är stolta över alla olika nationaliteter som finns hos oss". Så börjar Rosengårds insamling till Unicef. Här hittar du den! I samarbete med Svenska kyrkan görs insatser som skänker mat, vatten och tält till människor på flykt. Under fredagskvällen inleddes hästauktionen Kolgjini Sales och stjärnkuskens stall har bestämt sig för att skänka 1 procent av den totala omsättningen till FN: Totalt samlade man in kronor, skriver Kolgjini på Twitter.

Skuru Basket Sedan ett år tillbaka "Landslaget hjalper flyktingbarn" ensamkommande flyktingbarn fått träna gratis i föreningen för att få chansen att öva på språket, skapa kontakter och ta ansvar i föreningen. Alla intäkter från dagens matcher på Vännäs IP, damer div två och herrar Landslaget hjalper flyktingbarn tre, kommer skänkas till Unicef.

Skänker 15 procent av intäkterna från sponsordag senare i månaden till fond för ensamkommande flyktingbarn.

A-landslagets gåva till flyktingbarnen: En...

Skänker även kläder till den lokala flyktingförläggningen. Ett nystartat division sju-lag i Göteborg som jobbat mycket med aktiviteter för ensamkommande och andra flyktingar från Syrien. Alla caféintäkter från höstens matcher går också rakt till välgörenhet precis som intäkterna av en loppis. Pengarna oavkortat går till Syriens barn. I samband med superettanlagets match mot Sirius i helgen bjöd man in ett lag med ensamkommande flyktingbarn att möta ett lag med lokala kändisar.

Matchen dömdes av Anders Svensson. Manchester Uniteds svenska supporterklubb har även de startat en insamling i samarbete Landslaget hjalper flyktingbarn Unicef. Den hittar du här! Klubben skänker Landslaget hjalper flyktingbarn per "all star-tröja" som säljs i klubbens shop under september till Rädda Barnen. Alla spelare har dessutom skänkt vars kronor till UNHCR och även uppmanat en del andra lag i allsvenskan att göra detsamma.

Landslaget hjälper flyktingbarn. Sport 7...

Insamlingen hittar du här! Vid entrén kan alla välja att skänka pengar i stället för att betala inträde. ÖSK fotboll inledde ett samarbete med Världens barn i förra veckan. På kort sikt Landslaget hjalper flyktingbarn spelare i laget finnas med och samla in pengar på stan för Världens barns räkning Landslaget hjalper flyktingbarn att klubben kommer ha olika insamlingar i samband med lagens hemmamatcher i höst.

Kommer i samband med matchen mot Höllviken samla in kläder och pengar som i sedan ska fraktas till den grekiska ön Lesbos i samarbete med den ideella hjälpinsatsen "Vi gör vad vi kan". Du kan även ge via plusgiro 90 01   eller bankgiro Ditt bidrag går också till att återuppbygga konfliktdrabbade länder. Det går också att swisha valfritt belopp till 46 63 eller ge ditt stöd på  www. Skänk en gåva till Unicefs arbete för barn på flykt på Unicef.

Månadsgivare gör det möjligt för organisationen att snabbt vara där det behövs. Kontakta din kommun och fråga vad de behöver hjälp med. Kvalet inför Fotbolls-EM Landslaget hjälper flyktingbarn. Uppdaterad Publicerad Fotbollslandslaget manifesterar kring flyktingkrisen.

Att svenska landslagets spelare valt...

Spelarna skänker. Landslaget hjälper flyktingbarn. Sport 7 "Landslaget hjalper flyktingbarn" Från utdömt landslag till 90 minuter från VM. Sport 12 nov Fotbollslandslaget manifesterar kring flyktingkrisen. Herrlandslaget hjälper barn på flykt — digitalcamerasource.info.

Kunde vi ta emot 70 ensamkommande flyktingbarn så är de 7 som.

MORE: Ny teknik hjalper ogonsjuka

DU ÄR HÄR:
Nyhetsflöde